5 Eyl 2012

Hotta Yumi ile Hikaru hakkında

Çeviren: Güçlü Yılmaz

Hotta Yumi
Hikaru no Go (Hikaru’nun Go Macerası) senaristi Hotta Yumi ile 5 Ağustos 2012 tarihinde Uluslararası Go Sempozyumu’nda bir görüşme gerçekleştirildi. Tiger’s Mouth ağ sayfası bu görüşmenin metnini yayımladı. Amerikan Go Federasyonu sempozyuma ilişkin filmin kurgusunu yapmakta, bu film daha sonra çevrimiçi olarak izlenebilecek. Hotta ile görüşmeden seçilen önemli bazı bölümleri aşağıda okuyabilirsiniz ve isterseniz yazının tamamı İngilizce olarak buradan okunabilir.

Bu anime dizisinin başlangıcı nasıl oldu sorusuna, Hotta; “Go öğrenmek istiyordum o yüzden bir go okuluna kaydoldum ve haftada bir uzmanlık derecesi almış öğretmenin derslerine katılmaya başladım. Çok zalim bir hocaydı ve hiçbir zaman öğrencilerinin eğitim amaçlı olan oyunları kazanmasına izin vermezdi. Bu benim için çok yorucuydu “Bütün bu oyunları yenilmek için mi para ödüyorum” diye düşünüyordum. “Keşke bir koruyucu meleğim olsa ve onu güzelce yenmeme yardım etse” diye düşünüyordum. İşte o noktada “Hikaru’nun Go Mecerası” doğdu.

Gonun yaşamını ne şekilde etkilediğini sorduğumuzda Hotta’nın yanıtı şu şekilde oldu; “Açıkçası go öğrenmeye istekli bu kadar çok çocuğun olduğunu bilmiyordum. Sadece Japonya’da değil ama tüm dünyada. Özellikle go öğrenmek için öğretmen ve eğitici malzeme kıtlığı olan ülkelerdeki çocuklar bile go öğrenmeye çok istekli. Şimdilerde öğretmenlerin, uzmanların ve çocuklara go oyununu sevdiren toplulukların sayesinde daha fazla çocuk go öğrenebiliyor. Kendi açımdan, Hikaru, benim go turnuvalarına katılabilmemi oldukça güçleştirdi. Oyunlarımı oynarken ensemin arkasında oyunumu izleyen pek çok kişinin soluğunu hissediyorum. Aslında çok da iyi bir oyuncu sayılmam ve bu durumdan biraz çekiniyorum”.


Not: Bu haber Paul Barchilon (E-J Youth Editörü) tarafından American Go E-Journal'ın 09/04/2012 tarihli sayısında yayınlanmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder