5 Mar 2016

Google'ın yapay zekası AlphaGo, Lee Sedol'e karşı

Go oyununda geçtiğimiz Ekim ayında ilk kez bir profesyonel oyuncuyu alt eden Google'ın yapay zekası DeepMind'ın go oynayan programı AlphaGo, dünyanın en güçlü profesyonel go oyuncusu olarak nitelendirilen Güney Kore'li Lee Sedol (9p) ile karşılaşacak.

Karşılaşmalar, 9-15 Mart 2016 tarihlerinde Güney Kore'nin başkenti Seul'de bir otelde oynanacak ve kazanan 1 milyon dolarlık ödülün sahibi olacak.

Lee Sedol
Karşılaşmalar, Çin kurallarına göre 7,5 puanlık bir komi ile oynanacak. Her bir oyuncu her maç için ikişer saatlik ana düşünme süresine ve üç adet 60 saniyelik byo-yomi ek süreye sahip olacak. Her bir karşılaşmanın yaklaşık 4-5 saat arasında sürmesi bekleniyor.

Bu karşılaşma, "yapay zeka" açısından çok büyük bir önem taşıyor ve karşılaşmaya 1997 yılında IBM'in geliştirmiş olduğu Deep Blue'nun, dünya satranç şampiyonu Garry Kasparov'u yendiği karşılaşma kadar önem atfediliyor. Bunun sebebi, AlphaGo'dan önce hiçbir başka programın profesyonel bir go oyuncusunu avanssız bir şekilde yenememesi ve ilk kez bir go programının en üst seviyedeki go oyuncusu ile karşılaşacak olması.

AlphaGo, Ekim 2015 tarihinde karşı karşıya geldiği ve birçok kez Avrupa Şampiyonu olan Çin doğumlu Fransız go oyuncusu Fan Hui'yi (2p), oynadıkları beş maçın hepsini kazanarak 5-0 mağlup etmeyi başarmıştı. Bu galibiyet sonrasında, "Derin sinir ağları ve arama ağacı yoluyla Go oyununda ustalaşmak" başlıklı bir bilimsel makale, en saygın bilim dergilerinden birisi olan Nature'da 27 Ocak 2016 tarihinde yayımlandı.

Ancak bu kez, AlphaGo'nun işi daha zor görünüyor. Birçok go ustası ve go yorumcusu, Lee Sedol'ün AlphaGo'ya şans tanımayacağı yönünde görüş belirtirken, Lee Sedol de yaptığı açıklamada "Google DeepMind'ın yapay zekasının şaşırtıcı derecede güçlü olduğunu ve giderek de güçlendiğini duydum, ancak en azından şimdilik kazanabileceğimden eminim" diyerek karşılaşma serisini galibiyetle bitireceğine olan inancını ortaya koydu.

Karşılaşmayı AlphaGo'nun kazanması durumunda 1 milyon dolarlık ödülün UNICEF gibi bazı hayır kuruluşlarına bağışlanacağı açıklandı. Bundan birkaç yıl önce, 2016 yılında emekli olacağını ve ABD'ye yerleşerek gonun yayılması için çaba harcayacağını açıklayan Lee Sedol'ün ise, ödülü kazandığı taktirde bu parayı hedeflerini gerçekleştirmek için kullanacağı yönünde spekülasyonlar yapılmakta.

Karşılaşmalar, TSİ sabah 06:00'da başlayacak ve Baduk TV ile DeepMind'ın YouTube kanalından canlı olarak yayınlanacak.


Kaynakça ve ek okuma için:
http://www.nature.com/nature/journal/v529/n7587/full/nature16961.html
http://senseis.xmp.net/?LeeSedol
https://deepmind.com/alpha-go.html
http://www.gookulu.com/google-alphago/
http://www.britgo.org/node/5427
http://www.theguardian.com/technology/2016/feb/05/google-ai-alphago-world-no-1-lee-se-dol-live-broadcast
http://www.bbc.com/news/35501537
http://venturebeat.com/2016/02/04/youtube-will-livestream-googles-ai-playing-go-superstar-lee-sedol-in-march/
https://tr.wikipedia.org/wiki/Deep_Blue
http://venturebeat.com/2016/01/27/googles-ai-beats-a-professional-go-player-an-industry-first/
https://www.facebook.com/verge/videos/1029273450442331/
DeepMind YouTube Kanalı: https://www.youtube.com/channel/UCP7jMXSY2xbc3KCAE0MHQ-A

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder