20 Ara 2013

İstanbul Şehir Turnuvaları ve İstanbul Go Şampiyonu Unvan Karşılaşması

Barkın Çelebican

Bir süredir İstanbul'da "Şehir Turnuvaları" adı altında küçük çaplı (30 kişiden az) turnuvalar düzenlenmekte. Bunları ilk 2011'de düzenlemeye başladık ama İstanbul'da zaten küçük kulüp turnuvaları düzenleniyordu; bayramlar, tatiller vs. bahanemizdi hep. 2011'de bunu düzenli hale getirmek, Türkiye Go Oyuncuları Derneği'ne ek kaynak yaratmak, turnuva ciddiyetinde maçlar olmasını sağlamak ve buluşmalar dışında ek bir etkinlik düzenlemek amacıyla ayda iki defa (iki buluşma yerimiz olduğu ve oyuncular kendilerine yakın yerleri tercih ettiği için) turnuva düzenlemeye başladık. Bunlar ayda bir hafta sonu (cumartesi bir yakada, pazar diğer yakada) gerçekleşiyordu. Zamanlarını da ulusal turnuvalardan 1 hafta öncesine denk getiriyorduk ki ulusal turnuvalara katılacak oyuncular antrenman yapmış olsunlar.

İlk zamanlar standart turnuva düzeninde gitmeye çalıştık ancak sistemin katılığı oyuncuları zorlamaya ve saat kiralama maliyeti yük olmaya başladı. 2012'de onun için sistemi değiştirdik, oyunların avanslı olma zorunluluğunu getirdik, oyun sürelerini serbest bıraktık (isteyen blitz oynar isteyen yavaş) buna karşılık katılım saatlerini kısıtladık (13:00-19:00, 21:00'de oyunların sona ermiş olması gerekiyor). Her oyuncu turnuva bitme saatine kadar en az 3 oyunu tamamlarsa sıralamaya dahil ediliyordu. Böylelikle herhangi bir saatte gelip katılmak mümkün oluyordu. Bu haliyle birinci belirlemenin ya da sıralamanın problemli olacağını düşünenler olabilir. Ancak insei liginde ve BİBA'da da kullanıldığını gördüğüm şekilde sıralama ölçütü olarak başarı yüzdesini, eşitlik bozucu olarak da oynanan oyun sayısını kullanmak problemimizi çözdü. Çok nadiren eşitlik bozucuya daha da nadiren 2. bir eşitlik bozucuya ihtiyacımız oluyordu. Onu da blitz oyun olarak belirlemiştik -bunu da bir defa kullandık çoğunlukla taraflardan biri ödülden feragat ediyordu. Bu arada Taksim'e ilginin azalması çoğunluğun Kadıköy'e gider olması turnuva sayısını bire düşürdü. 2012'de yapılan turnuvalardan elde edilen gelirle iki adet DGT2010 oyun saati alabildik. Elimizde düzgün, byoyomi'ye uygun kaliteli saat olsun diyorduk. İstanbul Go Oyuncuları Derneği kurulunca ve sabit bir yerimiz olunca 2013 başında ucuz ve kolay ayarlanabilir saatler aldık. Bu arada gerek TGOD strateji komisyonunda gerek forumlarda dönen tartışmalardaki fikirlerden beslenerek kendi içimizde de uzun tartışmalar sonucu bugünkü sistemi başlattık.

Malum AGF'nin go veritabanında Türk oyuncuların seviyeleri henüz oturmuş değil, çoğunun GoR puanı seviyesinin altında ve geriden takip ediyor. Buna en azından İstanbul özelinde bir çözüm de üretmek istedik, TGOD YK ile yaptığımız görüşmeler olumlu sonuçlanınca turnuvaları AGV'ye işlenmek üzere TGOD onayına sunmaya başladık. Fakat kullandığımız daha esnek sistem ne AGV'nin desteklediği sistemlerle örtüşüyor ne de AGV'ye bu veriyi eklemenin kolay bir yolu var. Onun için aldığımız saatlerin de katkısıyla tekrar klasik sisteme geri döndük. Sonuçta C sınıfı da olsa avanslı turnuvalar oyuncuların puanlarını ciddi oranda etkiliyor. Bu özellikle GoR'ları düşük güçlü oyuncular için bir avantaj, çünkü avanslı oyunlarda kaybetseler de daha az GoR kaybettikleri için GoR'larının beyan seviyelerine yaklaşması kolay olacak. Bunun yanında dünyaca bilinen ve kabul edilen bir sistem içinde oyuncularımızı takip edebilir duruma geliyoruz.

Turnuvaların dizi olarak düzenlenebiliyor olduğunu gördüğümüzde uzun zamandır aklımızda olan bir başka konuyu da gündeme alalım dedik ve turnuvaları İstanbul Go Şampiyonluğu Unvanı'na bağlamaya karar verdik. Bunun için geleceğe hazırlık olması bakımından Japonya'da kullanılan sistemi kısmen kullanmayı tercih ettik: seçilmiş oyuncuların davet edileceği bir final karşılaşmasının ardından unvan sahibiyle oynanacak 5 oyunluk bir dizi. Burada sistemi basit tutmak ve oyuncular üzerinde yük oluşturmamak öncelikliydi. Turnuvalardan en başarılı oyuncuyu tespit etmek için karmaşık hesaplara girmek yerine en iyi oyuncuların davet edileceği ve bir günde bitecek bir final karşılaşmasını tercih ettik. Bunun için tek tek oyuncuların başarı oranlarını takip etmek yerine ve oyuncuları daha fazla turnuvaya katılmaya teşvik etmek amacıyla en az %50 oranında şehir turnuvalarına katılmış olmayı şart koştuk. Bu oyuncular arasından GoR sıralamasında ilk 4'e girenleri finale davet etmeye karar verdik. Bu oyuncuların kendi aralarında oynayacakları eleme usulü bir turnuva sonunda birinci gelen oyuncu unvan için sahibine meydan okuyacak.

Bu yıl ilk defa düzenleneceği için, malum, unvan sahibi henüz yok. Biz de İstanbul'daki en eski Dan seviyesindeki oyuncu ve İstanbul Go Oyuncuları Derneği Başkanı olması nedeniyle Ertuğ Akkol'un İstanbul Go Oyuncuları Derneği'ni temsilen bu karşılaşmaya çıkmasını istedik, sağ olsun bizi kırmadı. Unvan karşılaşması 5 maç üzerinden adambaşı 2 saat ana süre ve 10 dakika byoyomi ile oynanacak. Gelecek yıl sürelerin artırılması (final için 2 saat + 10 dakika, Unvan için 4 saat + 30 dakika) da gündemde.

Ödülü büyük tutmak istiyorduk, ancak bu yıl sadece İstanbul Şampiyonu'nun Türkiye Go Şampiyonası'na yol ve katılım masrafını karşılayabileceğiz. Ödül ve unvan karşılaşmasının olanaklarını artırmak istiyoruz ve bu yönde çalışmalarımız var ancak bu yıla yetişir mi bilemiyorum.

İlgilenenler şimdilik İstanbulGo Facebook sayfasından etkinliklerle ilgili duyurulara ulaşabilirler. Yakında kendi sitemizde de duyuru ve detaylar yayınlanacaktır.

İstanbul Go Şampiyonası Final Karşılaşması (4 Ocak 2014):
https://www.facebook.com/events/311702702303510/

İstanbul Go Şampiyonası Unvan Karşılaşması (11-25 Ocak 2014 tarihleri arasında):
https://www.facebook.com/events/595286873843426


Editörün notları: 
- Yazıda geçen bazı kısaltmaların açılımları:
  AGF: Avrupa Go Federasyonu
  AGV: Avrupa Go Veritabanı
  TGOD YK: Türkiye Go Oyuncuları Derneği Yönetim Kurulu
  GoR: Go Rating (Go derecesi)
Yazıda kullanılan görseller, İstanbul Go Oyuncuları Derneği arşivinden alınmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder